Rady poadopcyjne

Przygarniając zwierzę ze schroniska warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Przestrzeń

Zwierzę w nowych warunkach potrzebuje przestrzeni: zarówno fizycznej, jak i psychicznej, żeby zrozumieć nową sytuację, w jakiej się znalazło. Tulenie psa, uspokajanie go, głaskanie może mu wcale nie pomagać w tym momencie. Najlepiej, jeśli po przybyciu do domu pozwolisz mu odpocząć przez kilka dni. Zaaranżuj dla niego jakąś norkę – coś w rodzaju azylu, gdzie jest cicho i bezpiecznie. Nie zmuszaj go do wyjścia, niech sam sobie znajdzie miejsce, które jest dla niego optymalne. Nie wołaj psa, nie zapraszaj znajomych, żeby zobaczyli, jakie cudowne stworzenie masz w domu, nie zachęcaj dzieci, żeby się bawiły. Nie przywołuj psa, podaruj mu spokój.

Przez żołądek do serca

Staraj się wykorzystać każdy moment, gdy pies z własnej inicjatywy podchodzi do ciebie. Nagradzaj go karmiąc z ręki i spokojnie chwaląc. Na początku dobrze jest pożywienie podawać psu z ręki, w zamian za podejście do ciebie, a potem za podejście, gdy psa zawołasz. Nie musisz podawać psu jedzenia w jednej porcji, jeśli chcesz – możesz go karmić podając po jednej granulce lub po jednej garści. Taki sposób karmienia przekonuje psa, że opłaca się do ciebie podejść, a poza tym daje mu czytelną informację, że od ciebie można spodziewać się tylko dobrych rzeczy i że to, co dostaje ma związek z jego zachowaniem. W ten sposób stajesz się dla psa źródłem najważniejszych dobrodziejstw – bezpieczeństwa i pożywienia. 

Stwórz rytuały

Pies i kot są zwierzętami uwielbiającymi zachowania rytualne. Poproś wszystkich domowników, żeby postępowali ze zwierzęciem według stałych zasad, które sobie ustalicie. Pierwsze dwa tygodnie w nowym domu to okres adaptacji, w którym warto ustalić zasady: czy pies może wskakiwać na meble, czy po spacerze ma wycierane łapy. 

Gdy pies poczuje się pewniej w nowym domu, mogą pojawić się zachowania, które będą reminescencjami dawnego życia, a które niekoniecznie będą się tobie podobać. Jeśli zbudujesz mocną więź z psem – większość tych niepożądanych zachowań uda się zastąpić innymi.

Pierwsze spacery

Zanim spacery z twoim psem staną się przyjemnością włóż trochę wysiłku, by poinformować psa, jak mają one wyglądać. Przede wszystkim na początku miej psa zawsze pod kontrolą. Staraj się wybrać na spacer w miejsce bezpieczne, z dala od ruchliwej ulicy, niekoniecznie do najbliższego parku gdzie mnóstwo psów, dzieci i innych osób będzie zainteresowane poznaniem twojego nowego przyjaciela.

Problem z samotnością

Wiele psów schroniskowych nie lubi samotności. Źle znosi oddzielenie od właściciela i wykazuje albo tendencję do niszczenia różnych rzeczy, co jest przejawem frustracji, albo też wyje godzinami, co doprowadza sąsiadów do furii. Dlatego dobrze by było, gdyby pies podczas nieobecności właściciela miał swoje bezpieczne miejsce, w którym może spokojnie przebywać. Warto też zapewnić psu przedmioty, które będzie mógł żuć, np. kongi. 

Bądź mądrym przewodnikiem

W dobie Internetu nie jest trudno trafić na grupy dyskusyjne czy informacje, które pomogą Ci w dobrym ułożeniu relacji z Twoim psem. Szczególnie warte polecenia są strony internetowe i grupy, gdzie ludzie dzielą się doświadczeniami na temat pozytywnego szkolenia psów, klikera, metod wzmocnienia pozytywnego, psich sportów. Nawet jeśli mieszkasz na końcu świata – nie musisz wszystkich problemów rozwiązywać sam. Być może ktoś już poradził sobie z podobnym problemem i może poradzić Ci kontakt z dobrym specjalistą, lub zasugerować jakieś rozwiązania, które Ci pomogą. W wyborze metod postępowania ze swoim psem kieruj się własnym sercem i intuicją wspartą doświadczeniem i badaniami naukowymi na temat zachowania psa i jego rozwoju. Im więcej będziesz wiedział – tym lepszym będziesz przewodnikiem swojego psa i tym lepiej będzie układało się Wasze wspólne życie.

Search this website